Srubové domy jsou dnes velmi oblíbeným projektem. Lidé se začínají přiklánět k životu v idylické přírodě a hlavně v harmonii. Nikdo netouží po neútulném bydlení, které nikoho netěší. Tyto dřevostavby na klíč vypadají spíše například v zasněžené krajině, jako pohádkové chaloupky, které obklopeny lesem a přírodou přímo vyzývají k romantice.
Jaký je vlastně život ve srubu
Nijak se neliší od toho, který žijeme v jiném domě. Tady se člověk cítí možná trochu útulněji, spjat s přírodou a v soukromí. Srubové domy na klíč jsou postaveny pomocí tradičních technologií. Jsou velmi oblíbenými stavbami na severu Evropy, ale díky své oblíbenosti se dostávají i k nám. Jsou stále populárnější už jen z toho důvodu, že jde prakticky o ekologický dům. Majitelé si tak mohou vychutnat venkov, kam tyto domy vlastně patří, ale zároveň čistý vzduch a zdravé prostředí.
Výběr materiálu domu na klíč
Jaké dřevo pro stavbu srubu na klíč si máme vybrat? Je to hodně individuální. Pro stavbu dřevěného domu na klíč jsou nejčastěji používané druhy jehličnatých stromů: borovice je nejtrvanlivější a nenáročný strom, se kterým je velmi snadné pracovat. Strom téměř nepodléhá deformaci během sušení. Modřín se však obtížně zpracovává, ale zase nepodléhá hnilobě, což je rozhodujícím faktorem při výběru. Cedr má měkké dřevo ve srovnání s předchozími verzemi a má také podobné vlastnosti jako borovice. Cedr se nejlépe používá pro interiérovou výzdobu domu na klíč, protože má velmi krásnou texturu a příjemnou vůni. Smrkové dřevo je asi nejběžnější, neoplývá výraznou vůní, ale je nejméně trvanlivý. Osika má krásný bílý odstín dřeva a je odolný proti vlhkosti, ale má vážnou nevýhodu – vydává nepříjemný zápach při vysokých teplotách.
Mnozí asi netuší, že pro stavbu takového srubového domu na klíč je nevhodnější dřevo, které je pokáceno v zimě. Tady dřevo nemá takovou snahu se při vysychání zkroutit a tolik nepraská.
Výhody srubových domů
Každého zájemce o stavbu takového domu jistě bude zajímat jeho cena. Náklady na stavbu jsou totiž většinou to první, o čem se mluví. Tady musíme podotknout, že cena je výrazně menší než u klasické stavby a co je tady asi daleko výhodnější je fakt, že sruby jsou postaveny za několik týdnů, takže se kolikrát ani nestihneme sbalit. Odpadají zde také tzv.mokré práce stavby, jako je například betonování. Po dokončení práce se nám naskytne vskutku nádherný pohled, který určitě stojí za to. Stavět srub není totiž zdaleka tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Jde o náročnou práci, která vyžaduje přesnost, píli a zkušenosti.
Samotná stavba domu na klíč
Při stavbě srubového domu na klíč je třeba vzít v úvahu nevyhnutelný proces – přirozené sesychání dřeva. Již v prvním roce výstavby se srub sníží minimálně o 6% výšky. Stavitelé zohledňují tento bod při práci na všech částech konstrukce. Zaoblené dřevo anebo dřevěné trámy zjednodušují a urychlují montáž srubového domu. Pro tuhost upevňovacích dřevěných kolíků je mezi trámy položena izolace. Dříve se takové domy izolovaly například hlínou nebo ovčí vlnou. Dnes máme minerální vatu. Co se týká životnosti, jistě všichni chceme, aby nám taková stavba vydržela co nejdéle. To musíme také o srub dobře pečovat a občas dřevo natřít ochranným nátěrem, který tak stavbu ochrání nejen před škůdci, ale také před klimatickými podmínkami, které se jistě liší od těch severoevropských.
Vnitřní uspořádání srubu se může kombinovat nejlépe opět s přírodními materiály, jako například dřevo, kožešiny, kámen nebo mramor. Může pak vzniknout dokonalý design, který nás jistě nadchne.